Vybíráme odšťavňovače podle ceny: kdy se vyplatí koupit levnější a kdy dražší?

 

Mechanické, odstředivé, šnekové, dvouhřídelové, … Jistě poznáváte, že se jedná o čtyři základní typy odšťavňovačů, které popisujeme detailněji v článku Jak vybírat odšťavňovače pod lupou.

 

zelenina_k_odstavneni2Vyplatí se nám investovat několik desítek tisíc do špičkového dvouhřídelového odšťavňovače Angel Juicer 8500S, absolutní jedničkou mezi odšťavňovači Kuvings, nebo se funkcemi a využitím spokojíme s ručním odšťavňovačem Z Star (Z-710) za pár korun? Pojďme se na to opět podívat pod lupou.

 

Předtím, než investujeme do našeho nového domácího spotřebiče, zkusme si položit pár otázek. Co budeme odšťavňovat? Kolik toho budeme odšťavňovat? Jednou ročně rybíz pro děti na šťávu nebo každý den čerstvý džus? A samozřejmě také kolik chceme investovat? Toto jsou otázky, které vám pomohou se lépe rozhodnout, do kterého modelu investovat. Základním vodítkem je vybrat si typ, který naplno využijete a nebude vám zbytečně ležet zavřený ve skříni, kde se na něho bude jen prášit.

 

Nejprve typ, poté konkrétní model

Pojďme si připomenout jednotlivé typy a podívat se na jejich cenové rozpětí:

 

oranzova_stavaMechanické - cena okolo 5.000,- Kč

Mechanické odšťavňovače jsou k dostaní v ceně okolo 5.000,- Kč i méně. Jedná se o základní typ odšťavňovačů. Jsou vhodné k odšťavnění zeleniny a ovoce jako jsou jablka, mrkev, citrusové plody, bylinky, listová zelenina. Tento typ odšťavňovače není úplně vhodný na odšťavnění většího množství bobulovin (vícesemenné dužnaté plody). Pokud se chystáte odšťavňovač používat svátečně párkrát do roka a nevadí vám lehká fyzická zátěž na horní končetiny, je to typ určený právě vám.

 

Zástupce v této kategorii je ruční odšťavňovač Z Star (Z-710) Manual Wheatgrass Juicer, který oceníte především jeho skladností a minimalistickým provedením. Ideální společník na chatu, do karavanu nebo pro nenáročného uživatele, kterému postačí jednou za čas si udělat čerstvou šťávu z ovoce či zeleniny.

 

ovoceOdstředivé - cena 6.000,- Kč – 7.000,- Kč

Tento typ odšťavňovačů již využívá pro svou práci elektrickou energii (doporučujeme distribuční sazbu D150d - pozn. redakce) a jeho cena se pohybuje okolo 6.000,- Kč – 7.000,- Kč. Jste-li milovníky 100% fresh juiců z ovoce a zeleniny, které si snadno připravíte během chvilky, rozhodně tento typ zvažte. Je třeba ovšem počítat s pracnější údržbou. Tento typ není vhodný na bobuloviny, byliny a listovou zeleninu. Naopak s dužnatým ovocem a zeleninou si poradí hravě.

 

Mezi krále v této kategorii patří firma Catler. Její stylové odšťavňovače se stanou krásným doplňkem vaší kuchyně.

 

 

stava_kiwi_kuvings2Šnekové - cena 8.000,- Kč – 40.000,- Kč

Pro mnohé zlatá střední cesta. Využívá všech předností odstředivých odšťavňovačů a zárověň je hravě předčí. Získaná šťáva obsahuje více vitaminů, minerálů a živých enzymů, a to především díky využití šneku k pomalému rozmělnění surovin. Cena se pohybuje v rozmezí 8.000,- Kč – 40.000,- Kč. U tohoto typu vám již nebude nic stát v cestě. Poradí si s bylinkami, listovou zeleninou, bobulemi, všemi druhy ovoce. Je vhodný pro každodenní zátěž. Navíc šnekový systém je méně náročný na údržbu, než u odšťavňovačů odstředivých.

 

V této kategorii nalezneme odšťavňovače různých výrobců a různorodých tvarů. Ocení je především náročnější uživatele, kteří hledají pokročilé funkce díky dostatečnému výkonu. U vybraných modelů si můžete hravě poradit s kostkami ledu nebo denně vylisovat litry čerstvé šťávy. Bezesporu absolutní jedničkou jsou odšťavňovače Kuvings.

 

Tip: Pokud zvažujete koupi odšťavňovače ke komerčním účelům, tento typ je více než vhodný pro vás. Šnekové odšťavňovače Kuvings jsou maximálně odolné, mají extrémně výkonný motor a můžete je používat několik hodin nepřetržitého provozu. Výsledná šťáva je navíc čistá (bez pěny jako u odstředivých odšťavňovačů), čištění celého přístroje snadné a rychlé a obsluha intuitivní.

 

jahodova_stavaDvouhřídelové - cena 12.000,- Kč – 44.000,- Kč

Prémiové odšťavňovače získávají šťávu pomocí vylisování rozmělněných surovin mezi dvěma „ozubenými” válečky. Díky tomuto šetrnému způsobu zpracování se vytváří minimální teplo, a proto ve šťávě zůstávají zachovány vzácné enzymy a vitamíny. Cena od 12.000,- Kč – 44.000,- Kč. Tento typ si zaslouží čestné místo ve vaší kuchyni. S dvouhřídelovým odšťavňovačem vylisujete vše do poslední kapky. Od bylinek po veškeré druhy zeleniny a ovoce. Suroviny se zde zpracovávají rychlostí až 160 otáček za minutu, přitom si zachovávají až 99,9 % své výživové hodnoty. Uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

 

Aby si námi koupený odšťavňovač zachoval své funkce co nejdéle, je třeba se o něj patřičně starat. Je třeba postupovat dle manuálu od výrobce, zbytečně odšťavňovač nepřehřívat a důkladně omýt všechny součástky po každém použití, vám pomohou prodloužit životnost vašeho nového člena domácnosti nebo podnikání o řadu let.

 

Závěrem

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ, podívejte se důkladně na všechny typy modelů a co výrobci nabízí. Nabídka je v dnešní době velmi široká a uspokojí opravdu každého. Doporučujeme také zaměřit se na kvalitu výrobků. Z hlediska úspor a efektivního hospodaření, se vždy vyplatí koupit si kvalitní model s dobrou zárukou, než levný přístroj, který se za pár měsíců rozbije. Přispějete tak nejen do rodinného rozpočtu, ale také se podílíte na ochraně životního prostředí.