Recenze k sušičce potravin Yden

 

Před pár lety jsme si s manželkou upravili zahradu tak, aby byla co nejvíce produktivní. Máme záhony se zeleninou, ovocné stromy i všelijaké bylinky. Naším cílem bylo být co nejvíce soběstační, jíst pouze bio potraviny (jak se tomu teď říká) a vše spotřebovat do posledního kousíčku. Jelikož ale máme opravdu nadbytek všeho, řešili jsme, jak potraviny uskladňovat na delší dobu. Ze začátku jsme to řešili zamražováním. Ukázalo se ale, že mražené potraviny vyžadují mnoho místa a velký mrazák nám enormně zvýšil spotřebu elektrické energie. Což nebylo zrovna to, po čem jsme toužili. Svojí soběstačností jsme chtěli také ušetřit, ne platit více.

 

recenze_susicka_ydenJedna naše kamarádka nám poradila sušení potravin, že prý má plnou spíž a vydrží jí to na celý rok. Představa toho, jak máme všude po stolech rozprostřené noviny a každých několik hodin vše musíme kousek po kousku otáčet, mě upřímně zděsila. Kamarádka se mi smála a poučila mě, že v dnešní době už nikdo na novinách nesuší. Existují totiž sušičky potravin, které vše udělají za nás. To mě samozřejmě zaujalo.

 

Jelikož je už zběhlá, zeptal jsem se jí, jakou sušičku by mi doporučila. Bez váhání mi sdělila, že současnou nejlepší sušičkou je Yden, kterou ona sama používá. Nabídla se také, že nám ji na pár dní půjčí, ať ji sami vyzkoušíme a pak se rozhodneme, jestli si ji koupíme. S tím nešlo než souhlasit. Měli jsme štěstí, že bylo zrovna v půlce sezony, měli jsme tedy k dispozici, mimo jinou zeleninu a ovoce, rajčata, cibuli, bylinky, broskve, jahody, maliny, a dokonce i lesní houby.

 

Na první pohled se mi sušička Yden velmi líbila. Je to velmi hezký a moderní přístroj, který nemusí být schovaný někde ve skříni. Zkusili jsme sušit vše, dokonce i zeleninu a ovoce dohromady s houbami. Nic nebylo cítit po houbách a naopak. Využili jsme automatické sušení i manuální nastavení, se kterým jsem si vyhrál. Po dokončení sušení Yden pípá, dokud ji nevypnete. Napadlo mě, že bychom to mohli používat místo ranního budíku, tento nápad se ale nepotkal s nadšením mé manželky. :) Jinak je celý chod sušičky velice tichý.

 

suseni_jablek_ydenVše co jsme sušili, se usušilo velmi dobře, nic nebylo přeschlé nebo naopak stále vlhké. Yden má totiž spoustu chytrých funkcí, díky nimž se vše usuší optimálně. A to dokonce bez mé asistence! Nebylo třeba nic obracet, přetáčet nebo jednotlivé tácy přeskládávat. Manželka vyrobila zeleninové chipsy z řepy a mrkve, o jejichž existenci jsem doposud neměl žádné zdání. Také usušila velice chutné krekry ze semínek, které s hrdostí podává každé naší návštěvě. Ze zbytků zeleniny jsme udělali sušenou směs na výrobu bujónu pro nudlovou polévku. Vše bylo zcela čisté, během sušení nikde nic nekapalo ani se nepřilepovalo.

 

Konečně jsme také našli využití pro všechny ty prázdné sklenice, které se nám povalovaly ve sklepě a jen zabíraly místo a chytaly prach. Všechny jsme je pečlivě umyli, vysušili, nadepsali a naplnili po okraj. Nejen, že to hezky vypadá, ale navíc je to tak praktické! Ovoce, které bychom nestačili sníst, teď máme připravené na zimu, až budeme potřebovat doplnit vitamíny a energii. Díky infračervenému záření, které Yden používá, to bude, jako kdybychom se vrátili zpět do letních dnů.

 

Přišel čas, kdy si kamarádka přišla pro svoji Yden zpátky. Jako poděkování jsme jí věnovali několik sklenic s dehydrovanými omáčkami a sušenou směsí lesního ovoce. Když se nás ptala, jestli si Yden také pořídíme, manželka na mě spiklenecky mrkla a já podvědomě tušil, že už je na cestě k nám.

 

Pavel, 42 let